PROGRAM KONFERENCIE

7:30 - 8:00 - REGISTRÁCIA ÚČASTNÍKOV

8:00 - 8:30 - OTVORENIE KONFERENCIE (budova 2. stupňa, chodba na 1. poschodí)

8:30 - 9:30 - OTVORENÉ HODINY – blokové vyučovanie (budova 1. stupňa)

• 1. roč. - Komunitný kruh / metóda Sfumato (1.A, M. Hajduková) - Sfumato je metóda čítania s porozumením rešpektujúca vlastné tempo dieťaťa s prvkami inkluzívneho prístupu v prepojení s emócionálnym svetom každého dieťaťa.
      • 1. roč. - Ako prepájať učivo (Ja a príroda, Ja a svet, SJL, MAT) (1.B, I. Kynclová) - Zamyslíme sa spolu s deťmi aké zmeny sa dejú v prírode na jar v blokovej výučbe so zameraním na prepájanie vyučovacích predmetov v súlade s prvkami novej kurikulárnej reformy.
      • 1. roč. - Učenie vonku (záhrada/areál školy(telovičňa, B. Baltovičová) - Zažiť neočakávané, spoznať neprebádané a upevniť naučené pri učení vonku s ohľadom na zážitkovosť, tvorivosť, pohyb a emócie.
      • 2. roč. - Čítanie nie je žiadna nuda (čitateľská gramotnosť) (2.B, J. Surgentová) - Zvedavosť, čas a modelové situácie potrebujú žiaci na pestovanie lásky k čítaniu. Spolu so žiakmi sa s vami chceme podeliť s netradičným zážitkovým čítaním, na ktorom využijeme tvorivé a hravé metódy s literárnym textom.
      • 2. roč. - Zážitkové učenie (3.A, K. Jureková) - Počuť, vidieť, ohmatať, prežiť či cítiť sú hlavné elementy nášho zážitkového učenia. Priďte sa s nami ponoriť do sveta neobyčajného učenia. Čaká vás veselá partia Šmolkov, ktorí si zažijú dotyk s prírodou cez slová, čísla, spev či dramatizáciu.
      • 4. roč. Komunitný kruh (práca s emóciami, komunikačné typy) (1.C, Ľ. Gregová) - Objavte s nami Tigrí svet. Tigrí svet je jednoduchá komunikačná metóda, ktorá sa zameriava na proces poznávania, preberania zodpovednosti a komunikačnú interakciu žiaka so sebou samým aj s okolím. Prináša inovatívny pohľad na spôsob prirodzenej komunikácie. Deti i dospelých rozdeľuje do 4 komunikačných typov.
      • 4. roč. Matematika (finančná gramotnosť) (4.B, S. Hudáková) - Prepojenie matematiky a finančnej gramotnosti zážitkovou formou. Inovatívny pohľad na rozvoj finančnej gramotnosti.

09:30 - 10:00 - REFLEXIA OTVORENÝCH HODÍN (budova 1. stupňa)

10:00 - 10:30 - PRESTÁVKA

10:30 - 12:00 - WORKSHOPY (budova 1. stupňa):

• 1. Aktivizujúce metódy na vlastivede (Človek a spoločnosť) (4.B, S. Hudáková) - Paleta aktivizujúcich metód a postupov, vďaka ktorým sa výchova a vzdelávanie stávajú pre žiakov zaujímavejšími a zábavnejšími, s dôrazom na ich aktívnu účasť.
      • 2. Stratégie na rozvoj čítania s porozumením (čitateľská gramotnosť) (2.B, J. Surgentová) - Aktívne formy učenia sa prostredníctvom osvedčených čitateľských stratégií a aktivizujúcich metód, ktorých cieľom je rozvíjať čítanie s porozumením a tak dosahovať efektívne výsledky v tvorivej atmosfére.
      • 3. Tandemové učenie v 1. ročníku (1.B, I. Kynclová) - Aktívna ukážka tandemového učenia, spôsob a možnosti využitia tandemového učenia k skvalitneniu a oživeniu výchovno- vzdelávacieho procesu - aktivity, didaktické hry.
      • 4. Práca so žiakmi so SZP (RCPU) (1.C, N. Rokická) - Čo je SZP, MRK, HN. Prečo sa takto onálepkovaným deťom v škole menej darí? Ako im vieme pomôcť? Čo môžeme a čo nemôžeme ovplyvniť? Spolu budeme hľadať odpovede. Ukážeme si aj prácu pani učiteľky na hodine. Povieme o kartách potrieb dieťaťa.
      • 5. Koordinátor zavádzania nového kurikula (3.A, I. Straussová) - PRE SUPERVÍZOROV - Čo je úlohou supervízora? Kde začať a ako na to? Povieme si o skúsenostiach zo ZŠ v Budimíre, ukážeme si možnosti, ako efektívne tvoriť pracovné tímy (napr. cez Test tímových rolí). Budeme pracovať so špecifikami jednotlivých škôl.

12:00 - 13:00 - OBED

13:00 - 14:30 - WORKSHOPY (budova 1. stupňa):

• 1. Prečo učiť vonku? (záhrada/areál školy/1.C, B. Baltovičová) - Pozývame vás na ukážku zážitkového a praktického vzdelávania vo vonkajšom prostredí s využitím aktivizujúcich metód pre zmysluplné vyučovanie rôznych predmetov. Spolu budeme hľadať odpovede na otázku "Prečo učiť vonku?"
      • 2. Aktívne učenie (3.A, K. Jureková) - Pozývame vás na cestu objavovania metód, ktoré podnecujú u žiakov aktívne učenie. Prečo? Lebo len aktívny žiak aktívne počúva, aktívne pracuje a aktívne reflektuje, čo všetko objavil. Ak aj vy to takto vnímate, vydajte sa s nami do sveta aktívneho učenia.
      • 3. Komunitný kruh a práca s emóciami v 1. ročníku (1.A, M. Hajduková) - Práca s deťmi v 1. ročníku neznamená iba vzdelávací proces, v ktorom sa dieťa naučí čítať, písať a počítať. Práca s deťmi si vyžaduje nahliadnuť do ich vnútorného sveta, ktorý vám otvorí obzory a súvislosti o ich prežívaní a zároveň ponúkne možnosti v žití v komunite.
      • 4. Sme v tom spolu alebo Prečo sa nebáť reformy (1.B, I. Straussová) – PRE UČITEĽOV AJ SUPERVÍZOROV - "Reforma" v kocke. Aj na základe príkladov zo ŽS v Budimíre a iných pilotných škôl ukázať, aké zmeny nás čakajú. Cez ukážku projektového vyučovania budeme spoločne hľadať možnosti zmeny v prístupe k vyučovaciemu procesu, prepájaniu predmetov a tvorby obsahu.
      • 5. Ako viesť efektívne stretnutia tímu učiteľov (2.B, M. Magic) – PRE SUPERVÍZOROV (RCPU) -  Každé stretnutie je iné, no pri všetkých investujeme čas a energiu. Naše jediné komodity, ktoré keď utratíme, nevieme dostať späť. Ako nastaviť stretnutia a porady tak, aby boli sa dosiahol stanovený cieľ a zároveň posilňovali vzťahy? Na tomto interaktívnom workshope si ukážeme praktické spôsoby, ako začať, viesť a ukončiť stretnutia tak, aby ste dosiahli to, čo si naplánujete a zároveň upevnili vzťahy. Naučíte sa zaangažovať všetkých zúčastnených, prebudiť ich premýšľanie, inšpirovať ich k novým pohľadom a nachádzať vlastné nevšedné riešenia.

14:30 - 15:00 - PRESTÁVKA

15:00 - 15:45 - PANELOVÁ DISKUSIA "Zmena je dobrá" (budova 2. stupňa, chodba na 1. poschodí) - Martina Šáděrová (ZŠ Rokycany), Michaela Hajduková (ZŠ s MŠ M. R. Š. Budimír), Ibolya Straussová (ZŠ s MŠ M. R. Š. Budimír), Eva Zuzana Jenčušová (RCPU KS)

15:45 - 16:00 hod. ZÁVER KONFERENCIE