Organizácia vých.-vzdel. činnosti
Trieda I. 7.00-9.10
Trieda II. 7.00-8.55
Hry a hrové činnosti podľa voľby detí - tvorivé hry, pri ktorých sa uplatňuje spontánna a tvorivá aktivita dieťaťa. Po skončení hier učiteľka vedie dieťa k tomu, aby uložilo hračky na svoje miesto a udržiavalo čistotu a poriadok vo svojom okolí.
Hygiena, príprava na cvičenie, ranné cvičenie - hygiena sa uskutočňuje podľa individuálnych osobných potrieb. Príprava na cvičenie - vyvetraná miestnosť, uvoľnený odev prípadne cvičebný úbor, vyfúkaný nos. Súčasťou cvičenia je aj chôdza na boso. Ranné cvičenie sa realizuje každý deň ako napríklad motivačné cvičenie s riekankami, ako zdravotné a relaxačné cviky, ako cvičenie s náčiním, alebo bez náčinia, podľa hudby, dramatickou motiváciou. Pravidelné cvičenie napomáha deťom utvárať pravidelný návyk a pociťovať radosť z pohybu. Pri výbere cvikov sa zohľadňuje aktuálny zdravotný stav detí. Každé dieťa po rannom cvičení navštívi sociálne zariadenie, kde uskutočňuje osobnú hygienu. Učiteľka vedie dieťa k správnemu používaniu WC, toaletného papiera, k správnemu umytiu rúk s mydlom, tváre, používaniu uteráka, ktorý má dieťa zavesený na vešiaku pri svojej značke.
Trieda I. 9.10-9.30
Trieda II. 8.55-9.10
Desiata - podáva sa v jedálni, ktorá je vyhradená v časti herne trieda I., najprv konzumujú stravu staršie deti a potom mladšie. Jedlo sa pripravuje v školskej jedálni, ktorá je súčasťou ZŠ s MŠ Budimír.
Trieda I. 9.30-12.00
Trieda II. 9.10-11.40
Edukačná aktivita – realizuje sa v závislosti od výberu obsahového a výkonového štandardu
v danom tematickom okruhu vyplývajúceho zo ŠkVP. V triede sú vytvorené kútiky – výtvarný, grafomotorický, hudobný, dramatický, lekársky, matematicko – logický, kútik – gazdinky. V predškolskom zariadení sú sústreďované aj deti v predškolskom veku – prípravkári. Ide o zdravé deti. V prípade, že ide o dieťa napr. s motorickým nepokojom má vypracovaný učiteľkou individuálny plán na základe psychologického posudku. V letných mesiacoch sa edukačné aktivity realizujú podľa počasia a podmienok aj vonku na čerstvom vzduchu.
Pobyt detí vonku - uskutočňuje sa každodenne za každého počasia (okrem hmly, silného dažďa, silného mrazu a vetra), s rôznym zameraním, napríklad na pohybové a športové hry, alebo poznávacie, estetické a pracovné činnosti, ktorých súčasťou sú aj vychádzky do okolia.
Trieda I. 12.00-12.30
Trieda II. 11.40-12.00
Osobná hygiena, obed. Pri obede deti dodržiavajú a prakticky uplatňujú správne kultúrne návyky pri stolovaní, správne používajú lyžicu a postupne celý príbor. Stravovanie sa uskutočňuje podľa podmienok materskej školy. Deti sa stravujú v jedálni, ktorá je súčasťou herne. Za kvalitu stravy zodpovedá vedúca školskej jedálne. Za stolovanie detí sú zodpovedné učiteľky. Dbajú o kultúru stolovania, pomáhajú deťom pri jedení. Zodpovedajú za bezpečnosť a hygienu detí. Najprv konzumujú stravu staršie deti a potom mladšie.
Trieda I. 12.30-14.30
Trieda II. 12.00-14.00
Hygiena, príprava na odpoludňajší odpočinok. Deti sú učiteľkami vedené k seba obslužným činnostiam (používanie mydla, splachovanie WC, utieranie sa do vlastného uteráka, čistenie zubov po hlavnom jedle), k samostatnému obliekaniu a vyzliekaniu, ukladaniu a skladaniu odevu na určené miesto, samostatne prekladajú prikrývku a urovnávajú bielizeň na ležadle. Pri ukladaní detí na odpočinok učiteľka vytvára intímnu citovú atmosféru a jemným telesným kontaktom spríjemňuje zaspávanie.
Odpoludňajší odpočinok. Každé dieťa má svoju vlastnú posteľnú bielizeň a označenú posteľ svojou značkou. Učiteľka počas odpočinku zabezpečuje vetranie tak, aby neohrozovalo zdravie detí. Deti, ktoré pravidelne z rôznych príčin nedokážu zaspať a spánok sám o sebe sa v materskej škole pre nich stáva stresujúcou záležitosťou, len odpočívajú na svojom ležadle.
Trieda I. 14.30- 15.00
Trieda II. 14.00- 14.30
Odpoludňajšie motivačné cvičenie na ležadle (telovýchovná chvíľka), hygiena, olovrant.
Trieda I. 15.00-16.30
Trieda II. 14.30-16.30
Hry a hrové činnosti, pobyt vonku. Pomocou spontánnych hier sa spresňujú a upevňujú získané poznatky individuálnym prístupom k dieťaťu.
Voľné hry (námetové, dramatizujúce, konštruktívne,...) v triede alebo na školskom dvore na základe vlastného záujmu detí.
Deti sú vedené k dodržiavaniu zásad osobnej hygieny individuálne, podľa potreby. Pravidelne sa osobná hygiena uskutočňuje pred jedlom, po pobyte vonku a po popoludňajšom odpočinku. Po jedle sú deti vedené pod odborným dohľadom pedagogického zamestnanca k správnemu spôsobu umývania zubov a ostatných návykov stomatohygieny.
V rámci denného poriadku je vyčlenený dostatočný čas na pobyt detí vonku. Za jeho dodržiavanie je zodpovedný pedagogický zamestnanec, ktorý má službu, tento zodpovedá aj za bezpečnosť detí. Okrem pobytu vonku sa využívajú aj telovýchovné aktivity medzi jednotlivými činnosťami a každý deň sú realizované ranné cvičenia vo vyvetranej herni, ktoré pomáhajú deťom utvárať návyk na pravidelné cvičenie a radosť z pohybu.
Materská škola je zapojená do projektu Jožko Separko.
c) Preberanie detí (ranný filter)
Pedagogickí zamestnanci školy – učiteľky, ktoré majú rannú pracovnú zmenu – sú povinní každý deň pred prijatím dieťaťa do zariadenia zisťovať zdravotný stav a viesť záznam o uskutočnenom zdravotnom rannom filtri. Rozhovorom o jeho zdravotných pocitoch a momentálnom stave dieťaťa uskutoční písomný záznam. Prijatie dieťaťa môže odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je v poriadku. V materskej škole sa nepodávajú žiadne lieky. Do ranného filtra sa písomne zaznamenáva aj kontrola vlasov z dôvodu prevencie výskytu prenosného parazitárneho ochorenia.
d) Organizácia v šatni
Do šatne majú prístup zákonní zástupcovia dieťaťa a splnomocnené osoby. Za celkovú organizáciu pobytu detí v šatni zodpovedá pedagogický zamestnanec. Pri prezliekaní a odkladaní vecí, vedú rodičia v spolupráci s učiteľkami deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti. Za poriadok a estetizáciu šatne zodpovedajú učitelia, za hygienu a uzamknutie vchodu určený prevádzkový zamestnanec.
e) Organizácia v zariadení na osobnú hygienu
Deti majú k dispozícii svoje vlastné zariadenie na osobnú hygienu pozostávajúcu z detských WC a umývadiel. Detské WC sú predelené prepážkami. Každé dieťa má vlastný uterák, zubnú kefku, pohár a hrebeň označený svojou značkou. Za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov, suchú podlahu a hygienu umyvárne zodpovedá upratovačka. Deti sa v umyvárni zdržiavajú len za prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľka.
f) Organizácia v dennej miestnosti
V dennej miestnosti sa realizujú edukačné aktivity, hry detí. Sú tu umiestnené stoly so stoličkami pre deti, hracie kútiky pre deti (kuchynský, kadernícky, dielenský, čitateľský), kancelársky stôl pre učiteľku, skrinky, poličky s hračkami a didaktickými pomôckami. Priestorové usporiadanie a funkčné členenie priestorov umožňuje voľné hry detí, oddych, osobnú hygienu a telesné cvičenie.
g) Organizácia v spálni
Všetky deti v čase odpočinku a spánku odpočívajú a spia na svojich ležadlách, ktoré sú označené značkami deti. Ležadlá sú oddelené stoličkami na ukladanie oblečenia detí. Počas popoludňajšieho oddychu učiteľka dbá na primerané oblečenie detí/pyžamo/. Zabezpečí pravidelné vetranie, ktoré neohrozí zdravie dieťaťa. Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku.
Za výmenu posteľného prádla, pyžama a uteráka zodpovedá zákonný zástupca dieťaťa, ktorý prádlo perie. Za obliekanie a vyzliekanie prádla zodpovedá upratovačka. O čistotu ležadiel sa stará prevádzkový zamestnanec – upratovačka. Po oddychu ležadlá upraví. V prípade, že dieťa je choré je povinný rodič prádlo vymeniť hneď po nástupe po chorobe z hygienických dôvodov.
h) Pobyt detí vonku
Pobyt vonku sa realizuje premyslene a plánovite tak, aby bol pre detí zaujímavý a príťažlivý. Súčasťou pobytu vonku sú pohybové, relaxačné, športové, poznávacie aktivity detí, vychádzky a edukačné aktivity, loptové hry, hudobno-pohybové hry a iné činnosti.
Počas pobytu detí vonku učiteľky zabezpečujú deťom plnohodnotnú organizovanú činnosť. Zvýšenú pozornosť venujú deťom pri dodržiavaní požiadaviek bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle príslušných všeobecných záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľky materskej školy.
Pobyt detí vonku sa uskutočňuje denne na čerstvom vzduchu dopoludnia a popoludní v závislosti od dĺžky pobytu detí v zariadení, a to v každom ročnom období. V čase letných mesiacov s vysokými dennými teplotami musia mať deti pri pobyte vonku hlavu krytú vhodným doplnkom (šiltovkou, klobúkom a pod.), aby sa predišlo úpalu. Pobyt vonku môže byť skrátený, alebo vynechaný pri mimoriadne nepriaznivých meteorologických podmienkach, ktorými sú víchrica, prudký dážď, teplota pod -10 o C a v čase letných horúčav.
Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 20 detí od 4-5 rokov alebo 22 detí starších ako 5 rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľka zabezpečí ďalšieho zamestnanca MŠ, ktorý pod vedením učiteľky dbá na bezpečnosť detí. (§ 7 ods. 4 vyhlášky 306/2008 Z.z.)