Napriek súčasnému neľahkému obdobiu, a možno aj práve preto, naši žiaci opäť ukázali svoje dobré srdiečka a zapojili sa do akcie PONOŽKOVÝ OKTÓBER. Vdaka nim niekoľko desiatok ľudí bez domova pocíti aspoň trochu tepla prostredníctvom nimi darovaných ponožiek. Ujo Milan z občianskeho združenia Podaj ďalej, ktorý pre ľudí v núdzi prebral za našu školu 70 párov ponožiek, vyjadril veľké poďakovanie deťom, ich rodičom a učiteľom za ochotu pomôcť iným ľuďom. ĎAKUJEME!!!
Násobilka v 3.C trochu inak
28. 10. 2020Teplé slniečko žiakov 3.C triedy dnes na hodinu matematiky vylákalo vonku. Využili prírodniny, ktoré si nazbierali v areáli školy. Šišky, listy, konáriky, či kamienky sa stali pomôckou na násobenie. Pomocou nich vedeli hravo vyriešiť aj ťažšie príklady na násobenie. Čerstvý vzduch im rozjasnil myseľ a všetci získali od pani učiteľky pochvalu nielen za správne vyriešené úlohy, ale hlavne za spoluprácu a vzájomnú pomoc.
Microsoft Global Learning Connection
15. 11. 2020Naša škola sa prvýkrát zapojila do celosvetového projektu Microsoft Global Learning Connection (GLC). Cez MS TEAMS-y sme sa spojili s pánom Petrom Rajčinovom, ktorý je tzv. „Customer Engineer“ pre krajiny strednej Európy. Žiaci zo 4.C triedy si na úvod zahrali hru Mystery Skype. Využili tu svoje vedomosti z vlastivedy, vzali do rúk mapu a cez áno/nie otázky mali zistiť, odkiaľ náš hosť pochádza. Ako sa ukázalo, ich vedomosti boli naozaj výborné, mesto uhádli bez problémov. Následne sa nám pán Rajčinov predstavil, povedal niečo o svojej práci v Microsofte, veľmi profesionálne a trpezlivo odpovedal na spŕšku otázok našich žiakov. Na záver sme ho ešte trošku potrápili a pripravili mu zopár východniarskych výrazov, ktorých význam mal uhádnuť. Bolo to skvelé prepojenie vzdelávania s praktickým životom a v neposlednom rade pre deti veľký zážitok. Stretnutie sprostredkovala pani zástupkyňa I. Straussová, ktorá je MIE, teda Microsoft inovative educator expert. O rok sa do GLC určite znova zapojíme aj so žiakmi druhého stupňa a v angličtine. Už teraz sa tešíme!
2
Kolobeh vody v 3.C
28. 10. 2020Šmolkovia skúmali ako voda mení svoje skupenstvá. Študovali informácie v pracovnom zošite, rozprávali sa, vysvetľovali a nadobudnuté poznatky premenili na krásne projekty. Takto to vidia kreatívni Šmolkovia a Šmoulinka.
Ježkovisko
27. 10. 2020V školskom klube detí sme dnes využili slniečko, lístie, halúzky a šikovné ručičky detičiek na výstavbu úkrytu pre ježka. Ozaj, viete, čím sa ježko živí?
Projektový deň: Červené jabĺčko v 3.B
26. 10. 2020Úžasné aktivity nám rozžiarili očká, srdiečka i úsmev skrytý pod rúškom. Čítanie knihy Červík Ervín, vymýšľanie básní a rozprávok, lúštenie krížovky, zoradenie ovocia podľa abecedy, počítanie matematických slovných úloh s ovocnou tematikou, výroba jabĺčkovej menovky, triednej jablone a výroba maxi jablka. Ochutnali sme i rozprávkovú desiatu, pripravenú doma. S básničkami sme sa pochválili vo farebných triedach I.B, II.B a IV.B. Aj oni nám poslali svoje očarujúce výtvory.
1
Jabĺčkový deň
25. 10. 2020Jabĺčkový deň v 2.B sme otvorili zaujímavou knihou "Červík Ervín". Kamarát Ervín má svoj domček ukrytý v jabĺčku. Skupiny žiakov vymýšľali básničky o jabĺčku, tvorili jabĺčkové mesto, ... To, že rôzne jabĺčka nechutia a nevyzerajú rovnako, už vieme, ale ako chutia pečené jabĺčka so škoricou, to sme ochutnali. Jabĺčkový deň sa nám vydaril - ušká počúvali rozprávku, očká pozorovali ako rúčky pracujú a nošteky ovoniavali a jazýčky ochutnávali, ale až doma, lebo v škole nestihli vychladnúť.
4
Október- mesiac úcty k starším v ŠKD
20. 10. 2020Vážme si starých ľudí, učme sa od nich a nezabúdajme na nich. Urobili pre nás veľa a zaslúžia si našu pozornosť... a preto sme sa rozhodli potešiť v tomto výnamnom období seniorov v Domove dôchodcov a v Domove soc. služieb podľa výberu pani vychovávateliek. S deťmi v školskom klube detí sme zhotovili krásne pozdravy, ktoré sme im s láskou venovali a zaslali poštou.
1
Online exkurzia
15. 10. 2020Spoločnosť U. S. Steel Košice si 15. októbra pre žiakov 9. a 8. ročníkov pripravila zaujímavú online exkurziu, na ktorej sa dozvedili výhody duálneho vzdelávania počas strednej školy, ako prebieha prax, koľko si popri škole vedia zarobiť a aké sú ďalšie výhody. Predstavila sa aj spolupracujúca stredná škola v duálnom vzdelávaní Stredná odborná škola priemyselných technológií, Učňovská 5, Košice-Šaca s odbormi zapojenými do duálneho vzdelávania. Exkurzia bola vysielaná naživo prostredníctvom aplikácie Zoom.
2
Opatrenia od 12. októbra
11. 10. 2020Rozhodnutie ministra o opatreniach pre školy:
- povinné je nosenie rúšok na 1. aj 2. stupni ZŠ; v školskom roku 2020/2021 vo všetkých školách a školských zariadeniach nemožno uskutočniť školské aktivity, najmä: 1. výlety a exkurzie, 2. športové výcviky a školské športové súťaže, 3. pobyty v škole v prírode a aktivity školy v prírode, 4. kurzy na ochranu života a zdravia, 5. kurzy pohybových aktivít v prírode, 6. saunovanie, 7. dni otvorených dverí do termínu skončenia výnimočného stavu, núdzového stavu alebo mimoriadnej situácie; mimoriadne sa prerušuje školské vyučovanie v jazykových školách a skupinové vyučovanie v základných umeleckých školách. Celé znenie Rozhodnutia nájdete TU Rozhodnutie_ministra.pdf Organizáciu a podmienky výchovy a vzdelávania so zmenami od 12.10. nájdete TU Organizacia_od_12.10.pdf
Svetový deň učiteľov
5. 10. 20205. októbra si učitelia po celom svete pripomínajú sviatok Deň učiteľov. Naši žiaci vzdali úctu aj učiteľovi budimírskej katolíckej ľudovej školy Matejovi Podsedlému, ktorý je pochovaný na miestnom cintoríne. Kvetmi a zápalením sviečky si pripomenuli jeho 42-ročnú zodpovednú prácu učiteľa a správcu miestnej ľudovej školy.
Organizácia a podmienky výchovy a vzdelávania od 1. októbra
1. 10. 20201. Pri vstupe do budovy sa vykonáva ranný filter. 2. Žiaci 2. stupňa používajú počas vyučovania povinne rúška vo všetkých vnútorných priestoroch školy, vrátane svojej triedy. 3. Žiaci 1. stupňa používajú rúška počas vyučovania na hodinách, kde sa delia na skupiny a spájajú sa žiaci z viacerých tried, tiež počas pohybu v interiéroch školy, v ŠJ a v ŠKD. 4. Vstup cudzím osobám do priestorov školy je možný len s výnimkou potvrdenou riaditeľom školy a čestným prehlásením o bezinfekčnosti danej osoby /tlačivo na vrátnici, na stiahnutie TU Vyhlasenie_navstevnik/. 5. Na komunikáciu so školou počas stránkových hodín odporúčame využívať dištančný spôsob (písomný, mailový, telefonický a pod.). 6. Zákonný zástupca predkladá po každom prerušení dochádzky žiaka do ZŠ v trvaní viac ako 3 po sebe nasledujúce dni (vrátane víkendov a sviatkov) písomné vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti. (na stiahnutie TU Vyhlasenie_zak_zastupca) 7. Škola v tomto období neorganizuje žiadne hromadné podujatia, školy v prírode, lyžiarske kurzy a viacdňové školské výlety. Z tohto dôvodu sa na našej škole neuskutoční plenárne rodičovské združenie. 8. Krúžková činnosť sa nerealizuje. 9. Telocvičňa sa nepoužíva.
Manuál opatrení pre školy a školské zariadenia – aktualizovaný https://www.minedu.sk/zakladne-skoly-a-skolske-zariadenia-aktualizovane-3092020/
Zábavné čítanie v 2.A
30. 10. 2020Úvodnú časť čítania textu Ga-ga-ga-ga-gaštany od Boženy Trilecovej zrealizovali deti v triede v spoločnom kruhu s pani učiteľkou, kde si povedali, čo ich čaká. Kedže bolo pekné jesenné počasie, pokračovať v čítaní textu sa pobrali na školský dvor. Tam si celý text zdramatizovali a zahrali sa hru „Stratený gaštan“. Nasledovala práca s textom, pracovný list zameraný na čítanie s porozumením a nakoniec si vytvorili mestečko „Gaštankovo“. Žiakov text príbehu zaujal, prežívali ho s hlavnými hrdinami, pracovali tvorivo, usilovne a veľmi pekne spolupracovali.
11
Ocenenie vo výtvarnej súťaži
29. 9. 2020Pri príležitosti Dňa otvorených dverí Ústavného súdu SR sa konalo vyhodnotenie výtvarnej súťaže, ktorú zorganizovala Kancelária Ústavného súdu SR. Témou bolo "Právo - umenie dobrého a spravodlivého". Na 1. mieste sa umiestnila žiačka našej školy Natália Bačová zo 7.A triedy s krásnym a výstižným spracovaním tohto námetu. Ceny výhercom osobne odovzdal predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan. Bonusom bola samotná návšteva pojednávacej miestnosti a priestorov Ústavného súdu. Natálke srdečne blahoželáme!
Výtvarná výchova v školskej záhrade
27. 9. 2020Výtvarnú výchovu v 2.B triede poňali zážitkovo. Plody jesene maľovali žiaci nájdenými prírodninami v prostredí školskej záhrady. Zo žiakov sa stali bádatelia, vedátori a umelci v jednom. Svojou výskumnou činnosťou v menších skupinkách prichádzali na to, čím všetkým sa dá maľovať. Nuž uznajte, tvorivosť žiakov nemá hraníc. Za žiakov hovoria nevšedné dielka.
9
Učenie vonku je zábavné - 2.B
27. 10. 2020Hodina slovenského jazyka sa dá realizovať aj vonku. Zvlášť v tomto období, keď babie leto nám dovolí tráviť čas vonku, na školskom dvore.
7
Návšteva andulky Adelky v 1.A
25. 10. 2020Zážitkové vyučovanie zakúsili žiaci 1.A triedy pri osvojovaní si prvého písmena - “A”, prostredníctvom viacerých zmyslov. Ochutnávali ananás, modelovali prvé slová a vyhľadávali slová začínajúce sa na “a”. Veľkú radosť a zážitok z prvého písmena zanechala u žiakov návšteva andulky Adelky. Už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné zážitky, pretože učiť sa a spoznávať nové písmenká nás baví.
6
Rozprávková desiata
25. 10. 2020Detská tvorivosť a fantázia nemá hraníc. Ráno si deti z 2.B triedy museli privstať, aby stihli vykrojiť chlebík, šunku, syr, zeleninu a ovocie do potrebných tvarov a správne uložiť. Razom sa obedáriky premenili na malé rozprávkové mestečka, podmorský svet, kráľovstvá, .... Nuž, len sa pozrite na tú parádu. V tento deň desiata chutila každému.
10
Hovorme o jedle
22. 10. 2020O jedle rozprávali v 2.B triede niekoľko uplynulých dní. Najskôr si vyrobili eko tašky z nepotrebných tričiek. To preto, lebo ich čakalo veľké nakupovanie zeleniny a ovocia. Nebolo to celkom ľahké, nakupovali podľa receptov s presným výpočtom ceny za nákup. Tašky prešli záťažovým testom, uniesli aj niekoľko peračníkov, či kníh. Predajne z molitanových kociek pripomínali skutočné pokladne. Ovocie a zelenina sa stali námetom triednej mandaly.
5
Aj sovičky bojujú ...
1. 4. 2020Aj žiaci III.B triedy usilovne pracujú už tretí týždeň. Pracujú s násobilkou, precvičujú vybrané slová a spoznávajú rôzne druhy živočíchov, o ktorých sa učia v prírodovede. Znaky jarnej prírody, o ktorej sa učíme vo vlastivede, pozorujú vo vlastných záhradách. Popritom ešte maľujú krásne obrázky a stavajú stavby z kociek, o ktorých sa učíme na geometrii. Pochvala patrí všetkým usilovným žiakom za samostatnú prácu a ich rodičom za podporu a pomoc pri úlohách.
9